Remisja choroby Gravesa-Basedova
2024-05-05
P. Asia zgłosiła się do mnie w momencie, gdy otrzymała od swojego endokrynologa skierowanie na zabieg jodowania tarczycy. Jest to metoda leczenia nadczynności tarczycy, stanowiąca alternatywę dla leczenia chirurgicznego i polegająca na przyjęciu kapsułki zawierającej promieniotwórczy jod-131. Po przyjęciu kapsułki, zawarty w niej radioaktywny jod dostaje się do organizmu, jest wychwytywany przez tarczycę i niszczy jej nadaktywną tkankę. Niestety w wielu przypadkach leczenie tego typu obarczone jest ryzykiem wystąpienia niedoczynności tarczycy, co zmusza pacjenta do przyjmowania syntetycznych hormonów tarczycy do końca życia, a sama metoda leczenia w żaden sposób nie adresuje czynników, które mogły się złożyć na rozwój choroby.
Wywiad i badania
W trakcie szerokiego wywiadu medyczno-żywieniowego P. Asia zgłosiła m.in. przewlekłe występowanie biegunek oraz innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bardzo obfite krwawienia miesiączkowe oraz regularny spadek masy ciała. Wyniki badań podstawowych oraz rozszerzonych ukierunkowanych na poszukiwanie przyczyn dolegliwości pokarmowych ujawniły w przypadku Pani Asi anemię zarówno mikro jak i makrocytarną wynikającą z niedoboru składników odżywczych, skrajny niedobór witaminy D, a także nienadżerkową postać refluksu żołądkowo-przełykowego (NERD), przewlekłe infekcje, drobne problemy w obrębie zdrowia jamy ustnej, liczne alergie, nadwrażliwości, nietolerancje pokarmowe oraz tzw. zespół przerostu bakteryjnego SIBO.
Po zebraniu pełnego wywiadu oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych wspólnie z pacjentką przygotowaliśmy zindywidualizowany plan leczenia adresujący krok po kroku wszystkie zidentyfikowane problemy. Wdrożyliśmy zindywidualizowaną dietoterapię oraz suplementację adresującą wszystkie problemy pacjentki, a następnie leczenie farmakologiczne infekcji toczących pacjentkę nie wiadomo od jak dawna. W trakcie omawianego leczenia pacjentka podjęła również leczenie stomatologiczne. W kolejnym kroku wdrożono leczenie gastrologiczne i modyfikację dotychczasowej dietoterapii oraz suplementacji w celu eliminacji przerostu bakteryjnego SIBO, a na sam koniec profilaktykę jego nawrotów. W trakcie całego postępowania pacjentce udzielono wskazówek z zakresu stylu życia, aktywności fizycznej oraz praktyki technik relaksacyjnych mających na celu obniżenie poziomu stresu.
Efekty współpracy
Ponad dwuletnia współpraca z Panią Asią zaowocowała całkowitą remisją choroby, przywracając do normy poziom hormonów tarczycy, przeciwciał charakterystycznych dla choroby (antyTRAB), a także obraz tarczycy w badaniu USG. Remisja choroby w przypadku Pani Asi pozwoliła endokrynologowi prowadzącemu dotychczasowe leczenie na zaprzestanie stosowania wszystkich leków w jej przypadku. Pani Asia nadal praktykuje zdrowy styl życia, dba o profilaktykę, wykonuje regularnie badania podstawowe i pozostaje w remisji od ponad 4 lat.
W leczeniu Asi udział wzięli: Dietetyk kliniczny, lekarz stomatolog, lekarz chorób wewnętrznych, lekarz stomatolog, lekarz gastrolog, lekarz endokrynolog.